Öğretmen Atamaları Sadece Şubatta Yapılırsa Ne Olur?

Öğretmen atamalarının sadece Şubat'ta olması halinde özür durumundan boşalan yerlere ilk defa öğretmen atama süreci tam bir yıl sarkacaktır.

01 Mart 2016 Salı 07:27
Öğretmen Atamaları Sadece Şubatta Yapılırsa Ne Olur?

MEB öğretmen atama sisteminde değişikliğe gitmiştir. Yeni sisteme göre Şubat ayında atanan öğretmenler ancak Eylül ayında öğrencilerinin başında olacaklar.

Bakan Avcı bu sisteme devam edileceğini ve bundan böyle Ağustos'ta atama yapmayabileceklerini ve sadece Şubat ayında atama yapmayı düşündüklerini açıklamıştır.

Yeni sistemdeki oryantasyon ve yetiştirme döneminin doğru olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu olabilir. Kaldı ki mutlaka faydası olacaktır ama ne derecede olacağını zaman gösterecektir. En büyük handikaplardan birisi ise okullarda belki de ön lisans mezunu, formasyonu dahi olmayan kişiler ücretli öğretmen olarak çalışırken devletin kadrolu öğretmenlerinin sınıfta olmamasıdır.

Yeni sistemle ortaya çıkan bir başka mağduriyet de yer değiştirmelerden kaynaklı olacaktır.

Örneğin Ocak ayında özür grubu yer değiştirme işlemleri yapılmıştır. Bu yer değişikliğinden sonra bir çok okulumuzda öğretmen açığı oluşmuştur. Yer değiştirmede her ne kadar da sistem içinde değişiklik oluyorsa da çok büyük bir oranda az istek olan bölge ya da okullardan çok istek olan bölge ya da okullara sirkülasyon olmaktadır. Böylece bir bakıma mağdur kurumlar yeniden mağdur olmaktadırlar. Yeni sistemle Şubat'ta atanan öğretmenlerin önemli bir kısmı bu kurumlara atanmışlarsa da göreve başlamadıklarından bu kurumlarda oluşan boşluğu ikinci dönem ücretli öğretmenlerle dolduracaklardır.

İlk atamada Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Matematik ve Türkçe alanında toplam 5688 atama yapıldığını ve binlerce kadronun özür grubunda boşaldığı halde doldurulamadığını birlikte değerlendirdiğimizde mağduriyetin büyüklüğünü daha iyi anlarız. Bu dersler bilindiği üzere TEOG'da öğrencilerin karşılaştığı en temel derslerdir. Tabii ki diğer dersleri ve liselerde YGS, LYS sürecini de düşünürsek konu daha anlaşılır hale gelecektir.

Bu durum sayın Bakanın Ağustos'ta atama yapmayacağız sadece Şubat'ta atama olacak ısrarı sürdüğü sürece de devam edecektir. Bunun en önemli etkenlerinde biri de öğretmeni yetiştirme sürecidir.

Yine yaz aylarına girilirken il içi ve il dışı yer değiştirmeler gerçekleştirilmektedir. Bu yer değiştirmelerde de, zorunlu bölgelerde boşalmalar olacaktır. Bu açıkları kapatmak için de önümüzde ilk atama olmayacaktır. Çünkü bakanlık sadece Şubat'ta atama yapabileceğini ve atanan öğretmenleri eğiteceğini belirtmektedir.

Yine yaz aylarında emekli olacak öğretmenlerin yerlerini de doldurmak Şubat'ta mümkün olsa da göreve başlamaları bir sonraki yıla kalacaktır.

Ve atama bekleyen öğretmenler bu yıl öncelikle KPSS sınavının Mayıs ayı sonuna alınması ile şok yaşamışlar bunun üstüne bir de atamaların Şubat'ta yapılacağı kara haberini almışlardır. Haklı olarak sormaktadırlar: Madem ki atamalar Şubat 2017'de yapılacak KPSS sınavı neden Mayıs ayına çekilmiş ve iki ayağımız bir pabuca sokulmuştur?

MEB yaptığı bu stratejik ve anlık karara bağlı hatalarla kurşunu adeta kendi ayağına sıkmaktadır. Daha önce ücretli öğretmenler en azından Şubat dönemine hatta Haziran dönemine kadar çalışmakta iken sınavın öne çekilmesi ile telaşa kapılarak sınav hazırlığını tamamlayamama endişesi taşıdıklarından okullardan ayrılmışlardır.

MEB bu tür stratejik kararları alırken ince eleyip sık dokumalı, özellikle öğrencilerin mağdur olmamaları için maksimum gayret sarf etmelidir.

Maksut BALMUK

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 11 yorum mevcut

  • El İnsaf 4 yıl önce yorumlandı

   Yemediniz içmediniz 50-60 puan alanları atamak için bi taraflarınızı yırttınız resmen milletin gözünün içine baka baka 75-80 puanla atanamayan atamadığınız öğretmene "isteğinin yerine gelmesi için,ilgi çekmek için gösterişçi intihar eylemi" yapmışlar dediniz.Bu ne utanmazlıklıktır 50 puan alan öğretmen ya da psikopatın biri intihar etmiyor zatı muhterem yıllarını kpss sınavına adayan 80 puanla atamadığınız 42 branş öğretmeni intihar ediyor ya da onlarcası şehit oluyorlar şimdi soruyorum bu ataması yapılmayan öğretmenlerimizin öldükten sonra öğretmen olma isteği mi gerçekleşecek? Allah sizin gibilere akıl fikir ama en önemlisi vicdan versin yaklaşık yarım milyon atanamayan öğretmen ve ailelerine kan kusturuyorsunuz her yıl

  • Kul Hakkı 4 yıl önce yorumlandı

   Kpss'den nerdeyse bos optik kagidi verip ham 50 puan alanları atadınız daha bıyıkları bile terlememiş ergenler öğretmen olarak devlet memuru yaptiniz.80 alip atanamayan intiharına sebep olduğunuz meslektaşlarımıza da "isteklerinin yerine gemesi için ilgi çekmek için gösterişçi intihar eylemi yapmışlar." etiketi yapıştırdınız.Şüphesiz ilim ve hikmet sahibi olan Rabbimiz kimin gösteriş için düşük puanla atama yaptığını kimin yüksek puanla atanamadığı için bunalıma girip canına niçin kıydığını herkesten çok iyi bilir.Bunda zerre kadar bir payınız varsa bunun hesabını soracak tek güç yine şüphesiz ki Allah (cc.) dir.Bizler de yüksek puanla atanamadık emeğimizi çalıp 50 puanla öğretmen atayanları Allah'a havale ediyoruz.Bu haksızlıkları yapanlar aynı zamanda atanamayan yaklaşık yarım milyon öğretmenin ve sayıları milyonları bulan ailelerinin her birinin ayri ayri kul hakkına girmiş oluyorlar hesap günü yakındır sizler için şüphesiz Allah katında yaptığınız her bir kötülüğün herbir nankörlüğün cezasını bir bir çekeceksiniz ademoğulları.

  • yeter be özürden 4 yıl önce yorumlandı

   normal il dışına tayin sırası gelmiyor hep dolu hep dolu görev yapmadan beleş özürcüler yüzünden tayincilerin önü kapandı

  • Cuma Namazı Hikmetine 4 yıl önce yorumlandı

   Allah'ım şu atamaları yapanlara biraz akıl fikir ver 50 puan alanları atayacaklarına birazda 80 puan puan alanları atasınlar bu sayede ataması yapılmayan branş öğretmenleri de atansın.Devletimize güç ver ki atanamayan öğretmen sorunu tamamen çözülsün.Ataması yapılmayan genç öğretmenlerimiz bakanımızın da ifade ettiği gibi "isteklerinin yerine gelmesi için gösterişçi intihar eylemi yapmasınlar." Amin.

  • tarihçi 4 yıl önce yorumlandı

   yeter artık gelecek atamada 4000 atama istiyoruz

  • Atanamayan Öğretmenler 4 yıl önce yorumlandı

   500.000 atanamayan öğretmen var 50 puan alanı öğretmen olarak atıyorlar.80 puan alan atanamayan öğretmen bunalıma girip intihar ediyor.Bakan bey de çıkıp bunlar "isteklerinin yerine gelmesi için,gösterişçi intihar eylemi yapıyorlar." diyor.Ağustosta'da atama yokmuş böyle yaparak öğretmenleri KPSS'den de soğutuyorlar.

  • Kehanet 4 yıl önce yorumlandı

   Nabi Avcı popülüst bir seçim ataması yapmayacaklarını söylüyordu fakat tam tersi bir istikamette Şubat atamasının 30.000 gibi dev bir kontejan ayrılması kpss'ye hazırlanan yarım milyona yakın adayın şevkini kırmıştır,ağustosta atama yapılmaması da bu nedenden kaynaklanıyor. Artık birçoğumuz için durum daha da zorlaşacak malesef son atamayla 50 puanla atayacaklarını atadılar verdikleri resmi rakamlara göre; öğretmen atamalarında kadrolaşma %93 oranında tamamlandı.Bu aşamadan sonraki atamalar emekli sayısına göre oldukça düşük kontejanlar ayrılacak. Seneye muhtemelen din kültürü branşı bile 70 puanla zor atananlar kervanına katılacaktır.Yüksek puanla atanamayanların intiharına "ilgi çekmek için,gösterişçi intihar eylemi"yaptı,diyenler muhtemelen yarım milyon atanamayan öğretmene gidin sizler de pazarlarda limon satın veya ucuz işçi olun diyecekler.Hepimize şimdiden geçmiş olsun

  • yazık 4 yıl önce yorumlandı

   nabi dede artık istifa etmeli gençlerin önü açılmalıdır.neden bizi bir öğretmen yönetmiyor da farklı bir alan mensubu yönetiyor.sağlığın başında doktor.adaletin yine aynı vb eğitim şaka götürmez ve bu kadar oynanmaz.ayıp

  • KPSS'DE BARAJ PUAN 70 OLMALI: 4 yıl önce yorumlandı

   Kpss nin de bir amacı vardır ve olmalı dır aynı zamanda zira üç kulvardan: [ 1-Genel Kültür Genel Yetenek 2-Eğitim Bilimleri 3-Alan Bilgisi ] sınav yapıp hepsinin ortalamasıyla yani P121 puanıyla öğretmen alınıyor peki o zaman öğretmenlikte en az 70 gibi bir baraj puanı olması gerekmez mi? Sırf Din Kültürü vs birkaç branşı atamak uğruna İzafi kontejan oluşturup sadece bu bölümdekileri 50 puanla atayıp 70 ve 80 puan üzeri alan sayıları 400.000'i bulan diğer branştaki öğretmenleri atamamak Türkiye Cumhuriyeti Anayasa'sında 42. maddesinde yer alan "Fırsat Eşitliğinin" apaçık bir şekilde ihlal edilmesidir.

  • Beyin Ölümü 4 yıl önce yorumlandı

   Nabi hocanın durumu pek iyi değil 50 puanla öğretmen olarak atanan şahısları görmüyor.80 puanla atanamayan bunalıma girdiği için intihar eden meslektaşlarına "ilgi çekmek için;gösterişçi intihar eylemi" tertiplediğini tefekkür ediyor korkarım ki bu psikolojiyle yakında o da ilgi çekmek için kendine bir şeyler yapabilir 50 puan alanları öğretmen olarak atayıp 80 puan alan alanları atamaması ve ağustos ayında da atama yapmayacağı düşünüldüğünde ayrıca psikolojik durumunun kötüye gittiğini gösteriyor bu durum da tabiki en çok sayıları yaklaşık yarım milyon atanamayan öğretmeni oldukça endişelendiriyor.

  • misafir 4 yıl önce yorumlandı

   lütfen eski köye yeni adet getirmeyin yaaaaa

  TÜM YORUMLAR
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv