MEB Personeli:

2013-2014 Pedagojik Formasyon Kılavuzu Açıklandı
2013-2014 Pedagojik Eğitimi Sertifika Programlarına yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafınca gerçekleştirilecek. Programlara yerleşmek isteyen adaylar 28 Kasım-6 Aralık günleri arasında kılavuzdaki hususları dikkate alarak tercih yapacaklar. Adaylar tercihleri https://ais.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri dahilinde yapabilecekler. Tercihlerini posta yoluyla ya da eldenn teslim edilen adayların tercihleri işleme alınmayacak. Tercih süresinin uzatılması söz konusu değil. Yerleştirme için tercih yapacak olan adaylar kılavuzu dikkatli incelemelidirler. 

2013 PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI


TERCİHLERİN ALINMASI

Adaylar tercih işlemlerini 28 Kasım - 6 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirecekler. 2010 ALES sonbahar Dönemi ile 2011-2012-2013 yıllarında ALES' e giren ve puanları hesaplanan adaylar tercih yapabilecekler. 
Adayların, ÖSYM Aday işlemleri sistemindeki bilgileri son girilen sınava ilişkin bilgilerdir. Aday mezun olduğu program/üniversite bilgilerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bilgilerini https://ais.osym.gov.tr adresinden değiştirebilecekler. 

Tercih ücreti 10 TL' dir. Adaylar tercih yapmadan önce bu ücreti yatırmış olmak durumundadırlar. Adaylar toplam 30 tercih yapabilecekler. Tüm tercih hakkının kullanılması zorunluluğu yoktur. Yalnız adayların tercih listesinin çıktısınıp saklaması yararlarına olacaktır.

AKADEMİK NOT ORTALAMALARI

Adayların akademik not ortalamaları 100 üzerinden değerlendirilecektir. Eğer adayın mezun olduğu yükseköğretim kurumunun 100' lük sisteme göre akademik not bildirilmemişse 4' lük sisteme göre bildirilmişse notların 100' lük sisteme çevrilmesinde YÖK' ün hazırladığı dönüşüm tablosu esas alınacaktır. 

Adayları akademik not ortalaması mezun olduğu üniversite taafınca ÖSYM' ye bildirilecektir. Bu bilgisi bulunmayan adaylar kendi üniversitelerine müracaat ederek bilgilerini tamamlayacaklar. Bu eksiklikler söz konusu üniversite tarafından giderildikten sonra ÖSYM elektronik ortamdan kayıtları yansıtabilecektir. 

YERLEŞTİRME

Adayları yerleştirmede adayların formasyon yerleştirme puanı dikkate alınacaktır. Yerleştirme işlemi yapılırken adayların puanı ve tercih sıraları dikkate alınacaktır. Yerleştirmeler, adaylar arasından en yüksek alan adaydan başlayacaktır. Eğer eşitlik olursa yeni mezun olmuş ya da en küçük olan adaya hak verilecek. 

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI VE KAYIT İŞLEMLERİ

Sonuçlar adaylara posta yoluyla gönderilmeyecek elektronik ortamdan duyurulacaktır. Programlara yerleşen adayların fotoğraflı yerleşme belgeleri yerleştikleri programı rektörlüğüne ÖSYM tarafından gönderilecek. Yerleşen adaylar 5 iş günü içerisinde kayıtlarını yaptıracaklar. 

TERCİH ÜCRETİNİN ÖDENMESİ

Adaylar tercih işlemleri ücretini yatıracağı zaman bankada Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programı tercih ücreti yatıracağını dile getirmelidir. Sonrasında aday TC kimlik numarası ad ve soyad bilgileri yardımıyla adaylar ücretlerini yatırabileceklerdir. Adayların tercih ücretini yatırmadığı takdirde tercihlerini yapamayacaklardır. 

ADAYLARIN ÜCRETLERİNİ YATIRABİLECEKLERİ BANKALAR  


T.C. Ziraat 
Bankasının   tüm   şubeleri  ve  İnternet   bankacılığı

VakıfBankın  tüm   şubeleri  ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Akbankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Denizbank'ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Tüm PTT İş Yerleri (KKTC'den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

FORMASYON 2.054 TL' YI GEÇMEYECEK

YÖK başkanı Çetinsaya, pedagojik formasyonun 2.054 TL' yi geçmeyeceğini ifade etti. Bunlara ek olarak bugüne kadar merkezi yerleştirmelerde sorun olduğunu bu nedenle bu sene kontenjanların 20 bine yükseltildiğnin de altını çizdi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
serap 5 ay önce

alese girmeyenlerde başvurabiliyor demi

Misafir Avatar
AYŞE TUNA 10 ay önce

2014 formasyon eğitimi ne zaman açıklanacak

Misafir Avatar
AYŞE TUNA 10 ay önce

2014 formasyon eğitimi ne zaman açıklanacak

Bayram Tatili Öğretmenleri 150 Liradan Etti!
TÜRKİYE genelinde 900 bin öğretmen, Kurban Bayramı tatilinin son iki gününün hafta içine denk gelmesi...

Haberi Oku