Okulların Tümü Tam Gün Tam Yıl Kapsamına Alınmalıdır

Tüm okulların tam gün tam yıl kapsamına alınması gerekmektedir.

25 Mart 2016 Cuma 08:31
Okulların Tümü Tam Gün Tam Yıl Kapsamına Alınmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı hangi okulların tam gün tam yıl kapsamına alınacağı; Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Tam gün tam yıl eğitim kapsamında yürütülecek faaliyetler" başlıklı 156. maddesinde belirlenen faaliyetlere göre belirlenmektedir.

Bu faaliyetler mezkür madde de;

"MADDE 156-(1) Tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamında;

a) Ders yılı süresince, hafta içi günlerde çalışma saatleri dışındaki sürelerle hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatillerinde gerçekleştirilen eğitim ve öğretim hizmetleri,

b) Okullarda yapılan ikili öğretim, gibi etkinlikler yapılır.

c) Açık öğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin yüz yüze eğitim uygulamaları,

ç) Telafi eğitimi uygulamaları,

d) Okulda yapılan staj çalışmaları,

e) Özel eğitime ihtiyacı olan bireyleri, üretici konuma getirmeye yönelik düzenlenen mesleki eğitim,

f) Okullarda açılan hayat boyu eğitime yönelik kurslarla her türdeki mesleki kurslar,

g) Okullarda yapılan çıraklık ve kalfalık eğitimi ile iş pedagojisi kursları,

ğ) Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarıyla yapılan proje ve protokoller çerçevesinde yapılan yaygın eğitim faaliyetleri,

h) Programlarının özelliğine göre günlük çalışma saatleri dışında akşamları, hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatilinde sürekli hizmet verilen alanlarda okulda yapılan eğitim ve öğretim gibi etkinlikler yapılır.

(2) Yarıyıl ve yaz tatilinde işletmede yapılan staj çalışmaları tam gün tam yıl eğitim kapsamında değerlendirilmez. hükümleri ile belirtilmiş olup bu hükümlere göre tam gün tam yıl kapsamına alınacak okullar belirlenmektedir.

Bu faaliyetler içerisinde örneğin liselerin, geçtiğimiz yıllarda tam gün tam yıl kapsamına alınma talepleri yukarıda yer verilen faaliyetler olmadığı gerekçesiyle bakanlığınızca reddedilmişti.

Fakat, Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının başlaması ile yukarıda yer verdiğimiz faaliyetlerden "156-(1)-a) Ders yılı süresince, hafta içi günlerde çalışma saatleri dışındaki sürelerle hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatillerinde gerçekleştirilen eğitim ve öğretim hizmetleri," faaliyeti liselerde gerçekleştiğinden liselerin tam gün tam yıl kapsamına alınmaması için hiç bir neden kalmamıştır.

Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları uygulamaları kapsamında okulların bina, tesis, araç-gereç, personel ve kapasitelerinden azami derecede yararlandırılmasına imkan verilerek, okulların hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dahil olmak üzere gerektiğinde 07.00-24.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurulmaktadır.

Fakat, bu uygulamaların yapıldığı ilköğretim ve ortaöğretim okulları tam gün tam yıl kapsamına alınmamaktadır.

İlgi Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumların iş ve işlemlerinin yürütülmesi hakkında düşülen tereddütler ile ilgili Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü 22/12/2014 tarih ve 6754892 sayılı yazısı ile Tam gün, tam yıl uygulama yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılmasından dolayı, bu uygulamanın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 154, 155 ve 156 maddeleri hükümlerine göre yapılmasını istemiştir.

Bu nedenle de, ortaöğretim (Anadolu Liselerinin) ve ilköğretim kurumlarında ki destekleme ve yetiştirme kurslarının faaliyeti nedeniyle, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 154, 155 ve 156 maddeleri hükümlerine göre ortaöğretim ve ilköğretim kurumlarının da tam gün tam yıl kapsamına alınması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Anahtar Kelimeler: okul

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • ism@avroramall.ru 3 yıl önce yorumlandı

   ism@avroramall.ru

  • hasan 3 yıl önce yorumlandı

   ilkokullar çok zor ve yıpratıcı.

  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv