MEB Personel Haberleri Tümü

Öğretmenlere Sendika Baskısı Yok

Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye Maarif Vakfı Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Şehit yakınlarına ve gazilere karşı sonsuz görevleri, sorumlulukları bulunduğunu belirten Bakan Yılmaz, şeref aylığının dengelenmesi, eşitlenmesi veya herkesi kapsaması yolundaki talepleri dikkate alan bir çalışma yapıldığını ifade etti.

"Milli Eğitim Vakfı varken, Maarif Vakfı niçin kuruluyor?" sorusuna Yılmaz, "Milli Eğitim Vakfı, özel bir vakıf. Siz ona devletin imkanlarını aktaracaksınız veya el koyacaksınız. 'Bunu o yapsın' diye üzerine yük koysanız olmaz. 'Bu görevi yapsın ama devletin imkanlarını aktaralım' desek, bu sefer 'Bir özel vakfa devletin imkanlarını peşkeş çekiyorsunuz' denilir. Bu, devletin bir vakfı, diğeri kamu vakfı." karşılığını verdi.

Bakan Yılmaz, yeni öğretmenlere sendika seçme konusunda bir baskının olmaması gerektiğini vurgulayarak, "Öğretmen yetişmiş, 18 yaşını geçmiş yani reşit, neyi seçeceğini, seçemeyeceğini, aklı var. Herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır, özgürce istediği sendikayı seçebilir, bizi de eleştirebilir. Biz bundan hiç rahatsız olmayız. Biz, millete yönelik hizmete bakarız." diye konuştu.

Tasarının görüşmeleri 6. madde üzerinden devam ediyor.

Meltem Öztürk

Yorumlar
 • Mağdur

  Hahaha. Sendika serbesttir diyor hangisi eğitim birsen. Diğerleri fetö

 • zarif

  doğru gelmedi ya sayın bakanı aldatıyorlar ya da o yanlış bilgi veriyor.

 • '' BASKI YOK '' KISA Bİ FIKRA OLMUŞ

  baskı yok iadam ile baskı arası bişey var ihraç ve hain ilan edip ağaç kabuğu yesinler muamelesi var.

 • Çile

  Bakanın açıklaması sendika seçmek özgürlük atilanlar kim

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz