MEB Personel Haberleri Tümü

Öğretmenlere Rotasyon Gelecek mi? Bakan Yılmaz Açıkladı MEB Personel

TBMM Genel Kurulu'nda, Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri sürüyor.

- "Bir yıl sonra yüzde 90'a yakını geri dönüyor"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 3. madde üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, "Ücretli öğretmen çalıştırmak doğru bir yöntem mi?" sorusuna, "Doğru olduğunu söylemiyoruz, kesinlikle doğru değil. Doğru olanı kadrolu öğretmen. Bir doğrusu var, bir de hayatın gerçeği var. Güneydoğu'ya öğretmen atıyoruz, bir yıl sonra yüzde 90'a yakını geri dönüyor, mazeret ataması ya da eş tayini nedeniyle. Eş tayiniyle atamasak, 'aile bütünleşmesini sağlamıyorsunuz' denilecek. Güneydoğu'da birilerini tutmamız lazım. Ücretli öğretmen de sözleşmeli öğretmen de var." dedi.

Yılmaz, yapacakları düzenlemeye işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bir yasa getireceğiz; öğretmeni 5 yıl Doğu ve Güneydoğu'da çalıştıracağız, ondan sonra kadroya alınacak. 8 yıl çalıştıktan sonra Türkiye'nin diğer yerlerine gitme imkanı vereceğiz. Sözleşmeli statüyü kaldırırsanız, Güneydoğu'ya öğretmen bulamayabilirsiniz. Peki oradakilerin eğitim alma hakkı yok mu? Bazı illerde öğretmen fazlası var, bunlardan biri de Tunceli. Ankara da öyle. Bizim burada öğretmen ihtiyacımız yok ki. Hepsini yüzde 100 kadrolu yaparsak, mazeret nedeniyle biz hiç kimseyi bir yere atayamayız. Yüzde 6 gibi bir boşluk var; kadroların yüzde 94'ü dolu. Yüzde 6 gibi bir boşluk, mazeretten dolayı yer değiştirmeye neden oluyor. Yoksa yüzde 100'ünü doldurursanız, iller arasında atama yapma imkanı kalmaz. Ağustos ayında atamamız yok dedik, inşallah şubatta atama yapacağız."

Yılmaz, resmi okullarda 853 bin 916 öğretmen, 67 bin 117 yönetici olduğunu belirterek, 1 milyonun üzerinde bir eğitim ailesi olduklarını, öğretmen statüsündeki ailenin mensuplarının 921 bin 133, ücretli öğretmen sayısının da 46 bin 133 olduğunu ifade etti.

-"Eğitimin kalitesini arttırmak istiyoruz"

Rotasyon uygulamasının olup olmayacağı sorusunu da yanıtlayan Yılmaz, "Bunun üzerinde bir bakıyoruz. Biz gerçekten eğitimin kalitesini arttırmak istiyoruz. Bir öğretmen bir okulda 12 yıl kaldıktan sonra başka okula göndermek iyi mi olur, kötü mu olur? Benim kardeşim öğretmen, hepimizin ailesinde öğretmen var. Emekli oluncaya kadar 24-25 yılda iki okul değiştirecek. Ömür boyu bir yerde kalması ne kadar doğru? Daha değerlendiriyoruz, kararı vermedik. Artısı, eksisi nedir değerlendirip gereğini yapacağız." diye konuştu.

Yılmaz, idarenin de hata yapabileceğine işaret ederek, "Hatalarımızı yargı gösterecek. Yargının her verdiği karar da doğru değildir ama hukuk devleti gereği, yargının verdiği kararı doğru diye kabul etmekten geçer. Bir örnek var, onu söyleyeyim. ÖSYM, öğrenci yerleştirmeyle ilgili bir kural koymuş; 'en yüksek puan alandan itibaren yerleştirilecek.' Danıştay karar vermiş; 'bu doğru değil, yüzdelik dilimler halinde atayacaksın.' Yüzdelik dilimler içinde belki binlerce öğrenci var. Doğru karar değil. Ne yapacaksın? Yüzdelik dilimler dikkate alınarak, 'aynı yüzdelik dilimde olandan en üste puanı olanlar atanır' diyoruz. Yargıtayın, Danıştayın verdiği kararı, uygulamada biz düzeltiyoruz." dedi.

Yorumlar
 • Mutsuz

  Emekliligi gelen ogretmenleri zorunlu emekli yapin lutfen yoksa bizlerin onu acilmiyor. Ikincisi okulu kendi okulu zannedenler icin rotasyon mutlaka olmali cok bunaldik artik el atin bu ise

 • hocam

  Hocam aday öğretmenlerin durumu futbol topu gibi aynı gelen vuruyor giden vuruyor.ee şimdi yeni statü sözleşmeli öğretmenlik değil mi,daha eskiler de yazılı ve sözlü sınavlara girmiyor kafaları rahat ,,biz de adaylar araya sıkıştık…3 türlü öğretmen olma yolu var meb’in de kafası karışık galiba)

 • eğitimci

  asil öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınavlardan Allah rızası için vazgeçin başarısız olan arkadaşlar resmen bunalım içinde derslere giriyorlar.kpss kazanıyorlar lisasn eğitimlerini tamamlamışlar daha ne yapsınlar durmadan sınava mı girilecek bu nsaıl iş.dünyanın neresinde bu uygulamalar var.başarısız olan once okulu değişecek bi daha başarısız olursa gorevden uzaklaştırılacak.pes valla o zmn kpss kalksın lisans eğitiminede gerek yok.

 • T.ö

  Rotasyon şart kesinlikle olmalı yoksa kendisini okulun sahibi gibi gören kural ve yönetmelik dinlemeyen biz yıllardır böyle yapıyoruz diyen birileri ortaya çıkıyor.

 • berk kutan

  eğitimde başarısızlar.

 • ali

  % 100 gelmeyecek rotasyon diye bir şey yok tamamen oyalama.

 • aaa

  gelmez

 • Garip Öğretmen

  Öğretmenleri çılgına çevirdiniz.Öğretmenlerle bu kadar uğraşılmaz ki,bırakın rahat bir psikolojiye işlerini yapsınlar. Yıllardır eşim ilçede,ben ilde çalışıyorum.Çocuklarımız ne sıkıntılarla büyüdü. Hala da sıkıntı yaşıyoruz.Aile bütünlüğü nerede kaldı. Her yıl özür grubundan tayin ister ama nafile....Çünkü merkezde sınıf öğretmeni fazlalılığı var. Herhalde emekliliğine yakın belki gelir. Alın size 4+4+4 eğitim sisteminin sınıf öğretmenine yaptıklarına. 5+3+4 olamazmıydı. Bütün bunlar varken bir de il dışı rotasyon söylentileri yeni bir kavimler göçüne neden olacak, ne aile bütünlüğü kalacak,iş içinden daha çıkılmaz hal alacak. Bir öğretmen okulda 25-30 yıl çalışıyorsa il içinde yer değiştirsin olur biter. Adam 40 yıldır çalışıyor,emekli olmaya hiç niyeti yok.Torun torba sahibi hala çalışıyor.Devletin de bu işe artık el atması gerekiyor. Ek gösterge iyileştirilsin örneğin.....selam ve dua ile

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz