Kamudan Haber Haberleri Tümü

2016 LYS'ye Özel Görevli Adaylar da Girecek Sorular Takip Edilecek

Habertürk'ün haberine göre,Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 18 Haziran'da başlayacak ve 1 milyon 73 bin 18 adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sorularının, önceki yıllarda olduğu gibi tümüyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına uygun olarak hazırlandığını belirtti. Demir, "2016 lys soruları formatında kılavuzda yer alan bilgilerin dışında herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Adaylarımız müsterih olsun" dedi.

Sınavda 'ajan' olacak

Bu yılki LYS sınavında ÖSYM'nin görevlendirdiği gözlemciler de sınavlara katılacak. Sınav gözlemcisi uygulamasına ilk kez 2015'in ikinci yarısından itibaren başlandı. Bu yılki LYS'de sınav gözlemcisi olarak görev almak isteyenlerin tercihleri, Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) üzerinden alındı. 2016 LYS'de de bütün illerde sınav gözlemcisi görevlendirildi. Bu görevliler, sınav günü aday olarak atandıkları binaya giderek sınava girecek ve sınavın organizasyonunun, bina girişlerindeki aramalardan salondaki işlemlere kadar kurallara uygunluğunu gözlemleyip ÖSYM Başkanlığı'na raporlayacak. ÖSYM sınav gözlemcileri, aday kimliği dışında özel bir kimlik veya görevlendirme belgesi taşımayacak, sadece aday gibi sınava girecek, sınavın uygulamasına ve organizasyonuna herhangi müdahalede bulunmayacak.

İşlenmemiş konudan soru çıkmayacak

18-19 Haziran'da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı'na (YGS) ilişkin açıklamayı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir yaptı. Demir, "2016 LYS soruları için, adayların daha önce hiç görmediği konudan soru çıkma durumu söz konusu değildir" diyerek adaylara müsterih olmalarını tavsiye etti.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz